Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
1. Czy aby zgłosić dziecko do programu Fundacji Mam Marzenie trzeba być członkiem jego rodziny?
Nie. Do programu naszej fundacji dziecko może zgłosić każda osoba, która ma wiedzę na temat jego choroby jako schorzeniu zagrażającemu życiu, to jest nieuleczalnej choroby genetycznej lub choroby neurologicznej, bądź onkologicznej, która w opinii lekarza prowadzącego zagraża życiu dziecka. Osobą zgłaszającą może więc być: nauczycielka dziecka, sąsiadka, przyjaciółka mamy, koleżanka z klasy (jeśli jest pełnoletnia), lekarz prowadzący czy każda inna osoba mająca kontakt z dzieckiem.
2. Czy Fundacja Mam Marzenie jest częścią amerykańskiej Make A Wish Foundation?
Nie. Fundacja Mam Marzenie jest całkowicie niezależną polską organizacją charytatywną, która czerpie swoją inspirację ze spełnienia w 1980 roku marzenia Chrisa Greciusa - pierwszego na świecie Marzyciela, który został policjantem. Dziś w ponad 50 krajach istnieją organizacje spełniające marzenia chorych dzieci i Fundacja Mam Marzenie jest członkiem nieformalnego światowego ruchu spełniania marzeń.
3. Czy Fundacja Mam Marzenie spełnia marzenia dzieci cudzoziemców, które leczą się w Polsce.
Aby zostać zakwalifikowanym do programu spełniania marzeń conajmniej jeden z rodziców dziecka powinien być polskim obywatelem. Fundacja nie spełnia również marzeń dzieci, których rodzice maja status rezydenta w Polsce i oczekują na przyznanie obywatelstwa.
4. Czy można odwołać się od negatywnej decyzji o przyjęcie dziecka do programu Fundacji Mam Marzenie?
Tak. Jeśli rodzic nie zgadza się z decyzją konsultanta medycznego oddziału, który nie zakwalifikował dziecka do programu spełniania marzeń może on wysłać do Zarządu Fundacji drogą e-mailową zażalenie, powołując się w nim na medyczne powody z jakich jego dziecko powinno zostać zakwalifikowane.
Ostateczną decyzję w tej sprawie po rozmowie z lekarzem prowadzącym dziecka podejmie lekarz – specjalista współpracujący z Zarządem Fundacji i zostanie ona przekazana do wiadomości rodziców w terminie 14 dni od wpłynięcia zażalenia.
5. Co zrobić jeśli minęło 7 dni od wysłania przez Internet formularza zgłoszeniowego dziecka i nikt nie skontaktował się z rodzicami dziecka.
W przypadku, kiedy w ciągu 7 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego dziecka nikt z Fundacji nie skontaktował się z rodzicami prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy do koordynatora oddziału, do którego został wysłany formularz.
6. Ile czasu trzeba czekać na realizację marzenia dziecka?
Z wyjątkiem przypadków, kiedy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej realizacji jego marzenia (dziecko jest w terminalnym stadium choroby i uruchamiana jest procedura marzenia ekspresowego) zwykle marzenia realizowane jest w okresie do 6 miesięcy od jego poznania. Czas oczekiwania uzależniony jest od jego skomplikowania (np. zaaranżowanie spotkania ze sławnym artystą wymaga wielu miesięcy przygotowań), możliwości pozyskania sponsora lub sponsorów, którzy sfinansują jego realizację oraz stanu zdrowia dziecka (np. z powodów medycznych nie jest możliwy wyjazd pacjenta w dłuższą podróż).
7. Czy Fundacja Mam Marzenie otrzymuje jakąś pomoc finansową od państwa.
Pomoc finansowa jednostek samorządowych i administracyjnych ma charakter incydentalny i sprowadza się do dofinansowywania imprez organizowanych przez Fundację na terenie miast gdzie działają oddziały Fundacji (na przykład Ogólnopolski Dzień Marzeń Fundacji Mam Marzenie). Fundacja Mam Marzenie w przeważającej części (ponad 95%) finansuje swoją działalność statutową z darowizn od osób indywidualnych i firm, które w całości lub części pomagają opłacić koszty realizacji marzenia. Gros środków na spełnianie marzeń pochodzi z wpłat od osób fizycznych, przekazujących 1% swojego podatku na rzecz OPP (Fundacja posiada ten status od 2004 roku).